nature+humanity+art

Landfall

LORNE SCULPTURE BIENNALE

17 Mar - 2 April 2018

2014 Exhibition

2014 Exhibition

DATES: March 8 - 30, 2014
The curator was Julie Collins and the judges were Tony Elwood, Jason Smith and Heidi Wood.

THE EXHIBITS:
There are 41 large Sculptures located along the beautiful coastal path from the Erskine River to The Pier, and 37 smaller sculptures which are displayed in the Uniting Church Hall. Sculpturscape, involved 20 artists or artist teams who created a site specific work over a two-day period.

2014 ARTISTS
Sculpture Trail
Lisa Anderson • Beth Arnold • Dean Bowen • Helen Braun • Robert Bridgewater • Cliff Burtt • Domenico de Clario • Ewen Coates • Jon Eiseman & Anne Conron • Robert Hague • Matthew Harding • Anderson Hunt • Greg Johns • Stephanie Karavasilis • Chaco Kato • Louise Lavarack • David Long • Annee Miron • Joanne Mott • Louise Paramor • James Parrett • Simon Perry • Elisabeth Presa • Dean Putting • Jackie Ralph • Geoffrey Ricardo • Andrew Rogers • Faustas Sadauskas • Richard Savage • Roh Singh • Deb Sleeman • Mark Stoner • Greer Taylor • Pimpisa Tinpalit • Claire Tracey & Joanna Buckley • Frank Veldze& Suzanne Donisthorpe • Jason Waterhouse • Dave Waters • Fredrick White • Christabel Wigley • Dan Wollmering

Sculpturscape
Fleur Brett • Sue Buchanan, Eli Giannini & Ed Carter • Peter Burke • Kate Gorman • Rachael Hallinan • Amanda Hills • Laine Hogarty • Forest Keegel • Roman Liebach • Anthony Sawrey • Shoso Shimbo • Maria Simonelli • Deb Sleeman • Petrus Spronk • Candy Stevens • The Winged Collective • Kate Vivian • Liz Walker • Dawn Whitehand • Ken & Julia Yonetani

Small Sculpture • The Collector Project
Helen L Alexander • Dean Bowen • Helen Braun • Robert Bridgewater • Kerry Cannon • Gary Christian • Mimi Dennett • David Dickson • Lyn Dickson • Frank Duyker • Lucy McEachern • Linda Fish • Jodie Goldring • Robert Hague • Anton Hasell • Brigit Heller • Elizabeth Hewitt • Rachel Joy • Van Komis • Michael Le Grand • Craig MacDonald • Darren McGinn • Mike Nicholls • Louise Paramor • Ivana Perkins • Geoffrey Ricardo • Roh Singh • Louise Skacej • Linelle Stepto • Jenny Stevens • Kerry Strauss • Brendan Taylor • Peter Tilley • Nicholas Uhlmann • Mary Van den Broek • Jos Van Hulsen • Carmel Wallace • David Waters

Performance Art Projects
Climate Guardian presented by Climarte • Domenico De Clario • Tony Yap • Ken & Julia Yonetani

Main Street Commission
Heidi Wood

 

AWARDS:
Trail Sculpture $75,000 Commission
Grant of $75,000 to create a major new permanent sculpture for Lorne
Sponsored by the Victorian Public Sculpture Fund through Arts Victoria
Winner • Louise Paramor
Title • Wild Card #6 (polar)

Small Sculpture Award $2,500
Sponsored by The Bank of Melbourne
Winner • Roh Singh
Title • Reverb Bird III

Scarlett Award $5000
Sponsored by Marianne & Tom Latham
Winner • John Neylon
Title • Fiona Hall, Quarry

[MARS] Gallery Career Development Award
Solo exhibition package in upstairs gallery.
Sponsored by [MARS] Gallery, Port Melbourne
Winner • Jackie Ralph
Title • Horse Staring Out to Sea

Sculpturscape Award $10,000
Sponsored by Warralilly
Winner • Forest Keegel
Title • Hyperventilate

The Peoples Choice Award $3,000
Sponsored by Mark and Carolyn Guirguis
Winner • Matthew Harding
Title • Within